Сама назва «членистоногі» показує, що до нього належать тварини, що пересуваються з допомогою кінцівок, поділених на членики. Тіло членистоногих одягнено хітиновим покривом, який захищає їх від пошкоджень і разом з тим є зовнішнім скелетом, до якого прикріплюються м’язи. У членистоногих незамкнена кровоносна система, дихання здійснюється за допомогою трахейних трубочок, легеневих мішків, зябер. Нервова система представлена надглотковим вузлом і черевним ланцюжком.. Розмножуються членистоногі відкладанням яєць.

Тип Членистоногі поділяється на підтипи і класи. Представників окремих класів можна розрізнити за характерними зовнішніми ознаками, особливо за кількістю кінцівок і вусиків.

Якщо є дві пари вусиків на голові, 8—10 пар кінцівок, живе у воді або у вологих місцях — це ракоподібні. Наявність чотирьох пар ніг і відсутність вусиків свідчать про те, що це представники павукоподібних. Якщо три пари ніг і одна пара вусиків — це представники комах. У представників багатоніжок одна пара вусиків і багато (понад 15 пар) ніжок.