Основи організації бізнесу

10.4. Принципи ділової моралі

Найбільші західні експерти в області етики висувають наступні найважливіші вимоги ділової моралі:

- відповідальне відношення до прийнятих зобов’язань;

- забезпечення трудової, виконавчої й правової дисципліни не примусовими, а економічними методами — за рахунок формування колективу однодумців, згуртованого корпоративним духом;

- справедлива оплата праці персоналу, поділ зі співробітниками всіх труднощів, що випали на долю фірми;

- людяність, товариськість, здатність прийти на допомогу співробітнику і його родині;

- підтримка ініціативи персоналу;

- відданість своїй справі;

- врахування інтересів суспільства.

Багато фірм зі світовим ім’ям нині замислюються про ділову культуру. Власники й менеджери поспішають обновити застарілі моральні цінності. Ще фахівці інституту Бателле стверджували, що на зміну дисципліні, ієрархії, владі й централізації приходять самовизначення, участь, колектив, орієнтація на потреби, творчість і децентралізація.

Підприємець, що започатковує свою справу заради того, щоб забезпечити існування, розбагатіти, досягши цієї мети, нерідко працює вже заради самої справи, а не прибутків, які стають уособленням успіху, що звеличує людину в суспільстві. Підприємець може задатися високими цілями: дати заробітки населенню, забезпечити країну продуктами, звільнити її від економічної залежності.

Прагнення до успіху, як відзначав американський психолог Дж. Макклеланд, тісно пов’язане з економічним ростом суспільства. На стадії розвитку, на підйомі соціум заохочує пошуки нових способів застосування енергії, здібностей. Макклеланд стверджував, що зріст потреби в успіху, що відбиваються, наприклад, у настрої газетних публікацій, дозволяє прогнозувати економічний ріст.

Негативна мотивація згубна для будь-якого індивіда, а для бізнесмена особливо. Невдача з усіма її наслідками постійно рисується в думках; наростає страх; уся енергія йде на те, щоб уникнути невдачі, не понести збитків. Тому заради досягнення мети бізнесмен повинен настроїти себе на успіх, мислити позитивно.

Дейл Карнегі, найбільший психолог бізнесу, ґрунтуючись на загальнолюдських цінностях, придумав ряд чудових правил, що забезпечують успіх у справах.

— Дійте активно.

— Живіть сьогоденням.

— Не турбуйтеся про дріб’язки.

— Умійте зупинитися вчасно при здійсненні фінансових операцій.

— Рахуйте успіхи, а не свої нещастя.

— Будьте самі собою.

— Не витрачайте час на ворогів.

У книгах Карнегі можна знайти й рекомендації як правильно побудувати ділове спілкування.

— Посміхайтеся.

— Вибачайте.

— Слухайте з інтересом.

— Називайте людину по імені.

— Починайте з похвали достоїнств людини.

— Говоріть про свої помилки перш, ніж критикувати чужі.

— Не говоріть приказним тоном, радьте.

— Не зачіпайте чуже самолюбство.

— Заохочуйте.

Американці, які взагалі люблять створювати керівництво на всі випадки життя і учити близьких тому, як розбагатіти, або схуднути, або завоювати симпатії протилежної статі, розробили ще ряд рекомендацій, які можуть здатися прописними істинами, але саме тому, напевно, завжди спрацьовують.

Робіть усе вчасно, радять вони. І насправді, запізнення сприймаються навколишніми як перша ознака необов’язковості. На людину, яка запізнюється, не можна покластися. Запізнення на ділову зустріч може зірвати угоду. Якщо затримка неминуча, краще заздалегідь попередити партнера, щоб зберегти за собою репутацію надійного контрагента.

Думайте про інших, а не тільки про себе. Чим би не займався бізнесмен, інтерес до думки клієнтів дозволить йому досягти цілей. Треба поважати думку інших, намагатися зрозуміти їхню точку зору, прислухатися до критики і порад.

Одягайтеся, як прийнято. У бізнесі, як і скрізь, спрацьовує правило: зустрічають по одежі. Зовнішній вигляд і манери значною мірою визначають успіх.

Говоріть й пишіть гарною мовою. Підприємець повинен мати високу культуру мови, як усну, так і письмову.

Особливу увагу слід приділити правилам ділового етикету: представлення й знайомства, поведінки на переговорах, ділової переписки, телефонної розмови.

Основні норми ділового спілкування можуть бути закріплені в бізнес - кодексі фірми, який звичайно відбиває норми взаємодії з постачальниками споживачами й суспільством у цілому.

Рекомендована література до лекції теми 10:

а) основна:

  1. Муравьев А. И. Экономика и этика предпринимательства / Муравьев А. И., Локшиня Э.Х.. Старков Б. А. СПб.: СПбУЭФ, 1992.— 142 с.
  2. Вудкок М. Раскрепощенный менеджер. Перев. с англ. / Вудкок М., Френ- ске М.: Дело.1991.— 1193 с.

б) додаткова:

  1. Якокка Т. Карьера менеджера. Пер. с англ. / Якокка Т.— Минск, Парадокс, 1996. - 243 с.
  2. Иванов М. И. Как добится успеха? Практические советы деловым людям / Иванов М. И., Исаенко А. Н., Колупаева С. Р. и др.— М.: Республика, 1992.— 510 с.