Етика та етикет у зовнішньоекономічній діяльності

Основні правила етикету при особистому спілкуванні

Привітання

Сучасний діловий етикет передбачає такі форми привітання.

Найбільш стримана — легкий полу поклон і коротке привітання «Добридень». У момент привітання бажано посміхатися. Не тримайте руки в кишенях, сигарету треба ввинути з рота.

Класична форма привітання — ввічливо підійняти шляпу. Зимові капелюхи, кепки, берети тощо піднімати для привітання не прийнято.

Друзі і люди, які мають гарні взаємовідносини вітаються шляхом рукостискання. Першим подає руку старший за віком або за посадою. Жінка теж подає руку перша. Чоловіки знімають рукавичку, дами — ні. Довго тримати та трясти руку — ознака поганого тону.

Вітаючи даму, можна поцілувати їй руку. Звичайно, це прояв особливої поваги. Прийнято цілувати руку дами лише в приміщенні, а не на вулиці. Руку цілують лише заміжнім дамам.

У процесі міжнародної бізнес-діяльності між сторонами партнерами відбуваються різні за формою і значенням зустрічі.

Візити

Візити звичайно бувають офіційними, робочими, дружніми, неофіційними.

Офіційні візити — це візити делегацій бізнес-партнерів, які, зазвичай, очолює сам керівник бізнес-структури або державного органу управління.

Робочі візити — це візити, що мають цільове призначення, зокрема для участі у міжнародних нарадах, конференціях, переговорах, підписання міжнародних договорів про співробітництво тощо.

Як правило, протокольний порядок офіційних візитів узгоджується заздалегідь, а після прибуття делегації з робочим візитом, звичайно, необхідно попередньо з’ясувати деякі питання. В такому разі здійснюється візит ввічливості.

Мета візиту — ввічливості попереднє знайомство, вираз поваги до приймаючої сторони, уточнення графіка спільної роботи, можливо — обмін пам’ятними подарунками.

Час візиту погоджується попередньо. Таке погодження відбувається або під час зустрічі (після прибуття), якщо серед зустрічаючих є керівник приймаючої сторони, або уповноважена ним особа; або по телефону (телефонувати повинен керівник прибулої делегації).

Ділові зустрічі

Ділові зустрічі є ефективним засобом комунікації між бізнес-партнерами в процесі здійснення ЗЕД. Ділові зустрічі можуть виступати в різних формах, зокрема, у вигляді:

  • обговорення початку або аналіз певних етапів спільної діяльності, при яких намічаються загальні взаємовигідні напрями господарської політики в спільній бізнес-діяльності;
  • спору (або полеміки) з якихось питань спільної діяльності, при якому учасники зустрічі опонують один одному і в результаті якого відбувається боротьба точок зору, що може привести до конфронтації, особливо в разі неетичної поведінки когось із учасників зустрічі;
  • дискусії, при якій відбувається обмін думками в процесі пошуку найкращого варіанту рішення в обстановці взаєморозуміння та взаємоповаги, що може привести до погодження позицій на взаємовигідних засадах;

• торгів (як передмови до укладення юридичної угоди щодо купівлі-продажу товарів, робіт або послуг), при яких кожна сторона намагається отримати найвигідніші для себе результати.

Треба підкреслити, що спілкування цивілізованих людей повинно продемонструвати їх вихованість і слугувати ефективному вирішенню цілі ділової зустрічі.

Для цього необхідно досягти психологічного контакту із співрозмовником, справити на нього позитивне враження, викликати до себе довіру і повагу.

Тому варто дотримуватися таких правил ділового етикету.

Якщо потрібно зустріти партнерів на вокзалі, то варто знати правила розміщення гостей в автомобілі. Самий почесний гість розташовується на задньому сидінні, що знаходиться за місцем для пасажира. За місцем водія сідає другий гість, а поруч із водієм — зустрічаючий. Якщо кількість прибулих дорівнює трьом, то вони сідають на заднє сидіння, можливо також розташування гостюючого, який займає найнижчу посаду, на сидінні поруч із водієм.

Ділові зустрічі мають різні цілі. Іноді від такої зустрічі може залежить подальша доля вашої бізнес-діяльності. Тому до кожної зустрічі доцільно ретельно готуватися, зокрема отримати максимально повну інформацію про бізнес-партнера (фірму, підприємство), а також про відповідне законодавство та економічну кон’юнктуру країни, в якій працює бізнес-партнер.

Згідно із протокольною традицією ділова зустріч починається із Small-Talk. Це — неформальна бесіда, яка допомагає гостям освоїтися у незнайомій обстановці, ближче познайомитися з партнерами, налагодити психологічний контакт. Частіше за все при цьому розмовляють про погоду, новини в світі бізнесу, останні події в мистецькому житті, публікації в ЗМІ з різних питань. Буває обговорюють хобі деяких учасників зустрічі. Дуже корисно для налагодження контакту разом посміятися вдалому жарту (важливо, щоб це був розумний жарт).

Забороненими темами Small-Talk є подробиці професійної діяльності, рівень заробітків, стан власного майна, особисте життя. Як правило, не прийнято обговорювати політичні та релігійні проблеми, жалітися з будь-якого приводу, зокрема і на стан здоров’я.

Бесіда повинна вестись на цікаві теми, які приємні усім.

Неформальна бесіда повинна плавно перейти до предмета зустрічі (основної теми).

За протоколом, під час ділової зустрічі повинна бути виключена подача спиртних напоїв. Можна поставити на стіл мінеральну чи фруктову воду, покласти сигарети, а через п’ять — десять хвилин запропонувати каву чи чай.

Бесіду варто вести рівним тоном, небажано підвищувати голос, курити, якщо гості не курять, називати по імені людину, що була тільки що представлена. Не слід знімати піджак, якщо тільки всі присутні не домовилися зробити це одночасно.

Ваш партнер по діловій зустрічі, якщо ви знайомий з дипломатичним протоколом, буде оцінювати її результати і за вашою поведінкою при програші. Міжнародний менеджер повинен це враховувати.

Так, якщо ви на прощання з партнером по переговорах кажете, що співробітництво з ним вас зацікавило, але ви над цим ще будете міркувати і радитися, то ця заява — проста формальність. Але, якщо ви проводжаєте партнера по зустрічі до дверей кабінету і потискаєте руку на прощання, то це ознака, що переговори вас дійсно зацікавили і ви схильні до партнерства.

Прийоми

Важливою формою ділового спілкування при здійсненні ЗЕД є різноманітні прийоми, на яких відбуваються зустрічі з діловими партнерами та «потрібними людьми», відбуваються цікаві і корисні знайомства.

Прийоми поділяються на офіційні та неофіційні, на ранкові (сніданок), денні (обід, келих шампанського) та вечірні (вечеря, коктейль, а-ля фуршет), на прийоми з розміщенням за столом і без нього.

Правила поводження на прийомах, зокрема за столом, детально розписані нормами дипломатичного протоколу, як доцільно засвоїть усім підприємцям та бізнес-менеджерам, особливо в разі їх участі в міжнародних контактах. Звичайно, в сфері бізнес-діяльності правил дипломатичного протоколу дотримуються не так жорстко, як це вимагається від дипломатів, але освоєння і максимальне дотримання цих норм завжди корисно для вихованої людини.