Арабський світ дуже багатоманітний. У кожному регіоні (країні) свої особливості ведення переговорів, свої правила поведінки. Тому, починаючи бізнес-діяльність в якійсь арабській країні необхідно максимально повно з’ясувати ці особливості, можливу специфіку менталітету населення саме в цій країні. Але деякі загальні відомості можна представити собі як типові для всього арабського світу.

Перш за все, варто знати, що в мусульманських країнах усі службовці переривають роботу кілька разів на день для здійснення молитви (намазу).

Якщо час вашого візиту збігся зі священним святом рамазаном, що приходиться на дев’ятий місяць за ісламським календарем, то при складанні програми зустрічі необхідно враховувати, що в цей період робота припиняється опівдні. Вихідні дні у мусульман — четвер і п’ятниця.

На ділову зустріч потрібно приходити суто в зазначений час, тоді як діловий партнер із мусульманської сторони має право трохи спізнитися.

При зустрічі з партнерами арабські бізнесмени активно виражають свою привітність. І вам треба відповісти таким же чином, але не коректно обніматися та торкатися щоками. Таке привітання дозволено тільки арабам між собою. Не коректно також цікавитися у араба станом здоров’я його дружини і передавати їй вітання. Якщо на зустрічі присутні жінки, то до них звертання не прийнято: це вважається порушенням пристойності.

Араби не люблять метушливості, зайвих проявів темпераменту. Тому приватні розмови та переговори потрібно проводити спокійно, виважено, солідно.

Під час ділової зустрічі не вимагайте від партнера відповісти «так» або «ні»: арабський етикет забороняє бути категоричним. Над прямолінійними відповідями араби віддають перевагу туманним виразам типу: «Якщо буде бажане аллаху». Якщо бізнесмен відмовляється від операції, то робить це надзвичайно дипломатично, в завуальованій формі. Відмова, звичайно, супроводжується обмовками і похвалами на користь відхиляючої пропозиції.

У арабських країнах традиційний авторитарний стиль управління і рівню переговорів надається велике значення. Всі питання опрацьовуються наперед, аж до найдрібніших деталей.

Араби надзвичайно прихильні до своїх національних традицій. Престиж професії, торговця в арабському світі завжди був дуже високий. Тому арабські підприємці недовірливо відносяться до пропагованих західними авторами новинок ніби, методу, принципових переговорів і віддають перевагу традиційному торгу.

Первинна ціна може бути завищена в десятки разів. При цьому продавець поводиться дуже люб’язно. Він винахідливо і живописно розхвалює свій товар і запевняє, що річ насправді стоїть навіть набагато більше, ніж він просить. Втім, покупця не повинна бентежити показна непохитність продавця. Він може спокійно пропонувати сміхотворну суму. Врешті-решт, товар продається за ціною набагато меншою за первинну, і продавець, при цьому, залишається цілком задоволений. Цю особливість необхідно враховувати при формуванні угод з арабськими бізнесменами.

Діловим жінкам, які збираються вести переговори з арабами рекомендується внести в свій імідж елементи романтичності, загадковості. Цього можна досягти, наприклад, за допомогою помітної ювелірної прикраси.

У арабських країнах дуже розвинена мова жестів і її треба адекватно розуміти. Наприклад, рука, витягнута вперед долонею вниз, з пальцями, якби скребуть повітря, означає прохання наблизитися. Якщо співбесідник хоче виразити згоду, він потирає один об одного вказівні (інші заломлені) пальці.

Якщо співбесідник — араб схопив вашу долоню і дзвінко тьопнув по ній витягнутими пальцями, це означає, що йому сподобався ваш жарт. Таким же чином виражається згода укласти угоду. Заперечення — різкий короткий рух головою назад, який супроводжується підняттям брів і цоканням язиком.

У країнах Близького Сходу три пальці, складені пучкою і повернені вгору, означають: не «поспішайте», «почекайте хвилинку». Якщо цей сигнал поступив з автомобіля, що їде попереду — «будьте уважні, попереду небезпека».

Знаходячись на Близькому Сході, ніколи не протягуйте місцевому жителю гроші або подарунок лівою рукою: вона вважається нечистою, тому ви, самі того не підозрюючи, завдасте образи.

Проведенням по зубах нігтем великого пальця в Йорданії, а також в деяких інших арабських країнах, виражається обмеження фінансових можливостей.

Вітаючись на вулиці в Тунісі, потрібно поклонитися, піднести праву руку до лоба, потім до губ, і потім до серця. Цей традиційний жест — символ слів: «Я думаю про тебе, я говорю про тебе, я поважаю тебе».