Теорія держави та права

43. Норма права і стаття нормативно-правового акта (способи викладу норм права в статтях нормативно-правового акта)

Якщо звернутися до статей нормативно-правових актів, то при їх аналізі ми не завжди знайдемо всі три елементи правової норми. Це говорить про те, що норма права і стаття нормативно-правового акта не збігаються.

Фактично елементи правової норми (гіпотеза, диспозиція, санкція) можуть знаходитись в різних статтях того самого нормативно-правового акта, а іноді у статтях різних нормативно-правових актів.

Це обумовлено тим, що норми мають неоднакові способи свого вираження, але при цьому вони зберігають свою логічну структуру, адже норма права - це єдине загальнообов’язкове правило поведінки, що походить від держави і знаходиться під його захистом.

Що таке стаття нормативно-правового акта?

Стаття нормативно-правового акта виступає зовнішньою формою норми права як цілісного, логічно завершеного державно-владного веління, проте її не можна ототожнювати з нормою.

Так, стаття нормативно-правового акта та норма права збігаються лише тоді, коли у статті відображені всі структурні елементи норми права. Існують наступні способи викладу правових норм у статтях НПА:

  • Прямий спосіб викладення

Суть цього способу полягає в тому, що в статті нормативно-правового акта викладаються всі три елементи правової норми (гіпотеза, диспозиція і санкція). Наприклад, усі елементи структури норми права чітко вбачаються на прикладі частини першої статті 239 Цивільного кодексу України, що встановлює:

“Якщо, в силу рішення суду, арбітражу або третейського суду (гіпотеза) продана річ вилучена у покупця (диспозиція), продавець зобов’язаний відшкодувати покупцеві понесені ним збитки” (санкція).

Або інший приклад, ст. 144 Сімейного кодексу України: батьки зобов’язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в державному органі реєстрації актів цивільного стану. Невиконання цього обов’язку є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Тут логічна структура норми права збігається зі структурою статті акта. У діючих нормативних актах такий збіг буває не завжди. Головне полягає в тому, щоб особи, які застосовують норму права, змогли б знайти в статтях нормативно-правового акта, або актів, усі структурні елементи, тому що тільки при їхній наявності норма може забезпечити державно-владне регулювання суспільних відносин.

  • Відсильний спосіб викладення

При такій формі викладу будь-якої правової норми у статтях нормативно-правових актів є не всі її структурні елементи, але мається відсилання до інших споріднених статей цього ж нормативно-правового акта, де знаходяться відсутні відомості.

Наприклад, ч. 2 статті 296 Кримінального кодексу України “Хуліганство” говорить: “Ті самі дії, вчинені групою осіб, - караються обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк до чотирьох років”. У цій частині статті диспозиція норми не розкривається (вона вказується в ч. 1 ст. 296 - грубе порушення громадського порядку, що супроводжується особливою зухвалістю чи винятковим цинізмом). Інший приклад - ст. 1223 ЦК України - Право на спадкування. Її ч. 2 ст. - У разі відсутності заповіту, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

  • Бланкетний спосіб викладення

При такому способі в статті нормативно-правового акта встановлюється лише відповідальність за порушення визначених правил. Однак самих правил, що порушені, в ній не існує і немає прямого відсилання до іншої статті цього ж закону.

У таких статтях відсутній один з елементів норми права, або його частина, що призводить до потреби звертатись до інших актів.

Так, ст. 415 Кримінального кодексу України говорить: “Порушення правил водіння або експлуатації бойової, спеціальної чи транспортної машини, що спричинило потерпілому середньої тяжкості чи тяжкі тілесні ушкодження або загибель потерпілого - карається позбавленням волі на від 2 до 5 років”.

У цій статті гіпотеза мається на увазі, чітко викладається санкція, а самі правила (диспозиція), що порушені, тільки називаються. Для того щоб застосувати дану норму в кожному конкретному випадку, варто з’ясувати, які ж правила водіння або експлуатації машини порушені. Для цього слідчому, судді, експертові необхідно звернутися до спеціального правового акта, де закріплені правила водіння або експлуатації машини;

Інший приклад, ст. 248 Кримінального кодексу України - Незаконне полювання. Порушення правил полювання, якщо воно заподіяло істотну шкоду... караються штрафом до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, з конфіскацією знарядь і засобів полювання та всього добутого; або ст. 197 КЗпП - Молодим спеціалістам - випускникам державних навчальних закладів надається робота за фахом на період не менше трьох років у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відмінність бланкетного способу викладу елементів правової норми в статті закону від відсильного виражається в наступному: при відсильному способі вказується конкретна стаття, до якої варто звертатися, щоб знайти відсутні відомості про елементи правової норми.

Ця стаття викладена в тому ж нормативно-правовому акті. При бланкетному способі відсилання до конкретної статті закону не дається, а відсутні відомості про елементи правової норми варто шукати в іншому або інших нормативно-правових актах.