Навколоплідні води заповнюють порожнину амніона, їх кількість до кінця вагітності досягає 0,5—1,5 л. Навколоплідні води утворюються внаслідок секреції епітелію амніона. Можливо, що вони частково утворюються і за рахунок пропотівання рідини з кровоносних судин вагітної. Надлишок вод видаляється через міжклітинні канальця і пори, які є в амніоні і гладенькому хоріоні. Процес обміну вод — секреція, резорбція — перебігає інтенсивно. При цьому забезпечується незмінність складу вод, що є середовищем перебування плода. У води надходять сеча плода, клітини епідермісу, продукти секреції сальних залоз шкіри і пушкове волосся плода.

До складу навколоплідних вод входять білки, жири, лініди, вуглеводи, калій, натрій, мікроелементи, сечовина, гормони, лізоцим, молочна й інші кислоти, ферменти, біологічно активні речовини, які сприяють скороченню матки, впливають на згортання крові, антигени й імуномодулювальні чинники та ін. Особливо інтенсивно утворюються навколоплідні води в перші місяці вагітності. До закінчення її терміну в міру росту плода відбувається відносне зменшення їх кількості.

Навколоплідні води мають велике фізіологічне значення:

1) створюють умови для вільного розвитку плода та його рухів;

2) захищають організм атола від несприятливих зовнішніх дій;

3) беруть участь в обміні речовин плода;

4) запобігають стисненню пуповини;

5) сприяють нормальному перебігу пологів.

Таким чином, плід оточений трьома оболонками: децидуальною, ворсинчастою і водною. Децидуальна оболонка материнська — утворюється зі слизової оболонки матки, ворсинчаста і водна — плодові.