Пуповина, чи пупковий канатик утворюється з алантоїса, по якому пролягають судини від зародка до хоріона і який проходить крізь черевну ніжку. До складу пуповини входять залишки жовткового пухирця.

Пуповина — це шнуроподібне утворення, в якому пролягають дві артерії та одна вена, що несуть кров від плода до плаценти і навпаки. Пуповинними артеріями тече венозна кров від плода до плаценти, пуповинною веною притікає до плода артеріальна кров. Пуповинні судини оточені драглистою речовиною (драглі Вартона) — мезенхімою, яка містить велику кількість основної речовини і маленькі зірчасті ембріональні сполучнотканинні клітини. Пуповинні судини звивисті, тому пупковий канатик на вигляд ніби покручений уздовж. Зовні пуповина вкрита амніотичною оболонкою Пуповина поєднує тіло плода з плацентою, один кінець її кріпиться до пупкової ділянки плода, інший — до плаценти. Розрізняють центральне прикріплення пуповини до плаценти (до її центральної ділянки), бічне та крайове. Рідко пуповина фіксується до оболонок (оболонкове прикріплення пуповини); у подібних випадках пуповинні судини пролягають до плаценти між оболонками.

Довжина і товщина пуповини змінюються згідно з внутрішньоутробним віком плода. Довжина пуповини зазвичай відповідає довжині тіла плода. Довжина пуповини доношеного плода в середньому становить 50 см, діаметр — майже 1,5 см. Проте нерідко пуповина буває довшою (60—80 см) чи коротшою (35—40 см і менше).