Найвираженіші зміни відбуваються в статевих органах жінки.

Матка. Змінюються розміри, форма, положення, консистенція й реактивність (збудливість) матки. Розміри матки збільшуються протягом усієї вагітності за рахунок гіпертрофі і гіперплазії м’язових волокон, а також за рахунок росту знов утворених м’язових елементів. Довжина невагітної матки становить 7—8 см, до кінця вагітності вона збільшується до 37—38 см. Поперечний розмір матки зростає з 4—5 см до 25—26 см. Маса матки збільшується з 50 г (невагітна) до 1000—1500 г (наприкінці вагітності без плодового яйця). Кожне м’язове волокно подовжується в 10—12 разів і товстішає в 4—5 разів Стінки матки досягають найбільшої товщини до кінця першої половини вагітності (3—4 см). З 3-го місяця вагітності матка округлюється, набуваючи спочатку кулястої форми, надалі — оьощної. Консистенція матки м’яка, особливо виражене розм’якшення в ділянці перешийка матки. Положення матки змінюється залежно від терміну вагітності. На початку вагітності відзначають різко виражений перегин матої допереду. Надалі кут між тілом і шийкою матки зникає, матка випрямляється і дещо повертається лівим ребром допереду, а правим — дозаду. Слизова оболонка матки зазнає певної перебудови і трансформується в децидуальну (ту, що відпадає) оболонку.

Трансформується судинна сітка матки. Артерії, вени та лімфатичні судини розширюються і подовжуються, утворюються нові судини. Змінюється структура нервових елементів матки, збільшується (хня кількість, відзначають гіпертрофію га утворення нових чутливих рецепторів, якими передаються імпульси від плода в ЦНС матері.

У перешийку матки процеси гіпертрофії і гіперплазії виражені меншою мірою порівняно з тілом матки. Сполучна тканина розпушується, кількість еластичних волокон збільшується. До 4-го місяця вагітності плодове яйце перебуває в порожнині матки, 3 4-го місяця нижній полюс плодового яйця переміщується в перешийок, який, у свою чергу, розтягується і входить до складу плодовмістилшца, формуючи нижній сегмент матки.

У шийці матки м’язових елементів менше, ніж у її тілі. Процеси гіпертрофії в ній виражені незначно. Кількість еластичних волокон збільшується, сполучна тканина розпушується. Спостерігають виражене розширення судинної сітки, особливо венозної. Тканина шийки матки набуває подібності до губчастої (кавернозної) тканини. У зв´язку із застійними явищами в шийці матки її слизова оболонка набрякає і набуває синюшного забарвлення. Канал шийки матки заповнений густим слизом (слизова пробка). У жінок, які завагітніти вперше, шийка матки закрита до пологів, у вагітних, які вже народжували, в останні місяці вагітності канал шийки матки часто розширюється на палець (до 1—1,5 см).

Збудливість матки в перші місяці вагітності знижується. З прогресуванням вагітності вона зростає, досягаючи максимуму до кінця вагітності. Нерегулярні слабкі скорочення матки спостерігають протягом усієї вагітності. Вони сприяють кровообігу в системі міжворсинчастих просторів. До кінця вагітності скоротлива діяльність матки посилюється при граничній реєстрації спостерігають великі хвилі скорочень, які жінка може не відчувати.

Зв’язки матки подовжуються і товстішають, що сприяє втриманню матки в правильному положенні як у період вагітності, так і під час пологів. Найбільшої гіпертрофії зазнають круглі і крижово-маткові зв’язки. Круглі маткові зв’язки прощупуються під час вагітності через передню черевну стінку у вигляді щільних тяжів. Залежно від ділянки прикріплення плаценти змінюється розташування круглих маткових зв’язок. При прикріпленні плаценти до передньої стінки матки круглі зв’язки пролягають паралельно або розходяться донизу. При розташуванні плаценти на задній стінки матки круглі зв’язки сходяться донизу.

Маткові труби товстішають у зв’язку з гіперемією і серозним просочуванням тканин. Зі збільшенням терміну вагітності змінюється положення маткових труб: вони опускаються донизу вздовж бічних поверхонь матки.

Яєчники дещо збільшені в розмірах. Зі збільшенням терміну вагітності вони переміщуються з малого таза в черевну порожнину. Циклічні зміни в яєчниках припиняються.

Під час вагітності відбуваються посилення кровопостачання піхви і гіпертрофія її м’язових і сполучнотканинних елементів. Піхва видовжується, розширюється, чіткіше проступають складки слизової оболонки, яка набуває ціанотичного забарвлення. Реакція піхвового середовища кисла, у мазку переважають палички Дедерлейпа (I—II ступінь чистоти).

Слизова оболонка зовнішніх статевих органів вагітних розпушена, присінка піхви — ціанотична.