Харчування вагітних має бути збалансованим (білки, незамінні амінокислоти, жири, ненасичені жирні кислоти, вітаміни та мінеральні речовини), диференційованим (залежно від маси тіла, зросту, характеру трудової діяльності, енерговитрат, терміну вагітності тощо).

У І триместрі рекомендують 4-разове харчування. Гостру їжу і приправи варто виключити. У другій половині вагітності доцільно перейти на 5—6-разове харчування. Часте і дробне харчування не перевантажує кишечник вагітної і сприяє кращому засвоєнню їжі Загальну калорійність добового раціону варто збільшити до 2300—3000 ккал. З 50 % білків тваринного походження в денному раціоні 25 % має припадати на м’ясо або рибу, 20 % — на молоко і кисломолочні продукти, 5 % — на яйця.

Наприкінці вагітності потрібно обмежити споживання м’ясних блюд до 2—3 разів на тиждень і виключити з раціону смажене м’ясо, рибні та м’ясні бульйони.

До раціону вагітної має входити 40 % рослинних жирів (соняшникова та оливкова олія), добова норма яких не повинна перевищувати 85 г.

Добова потреба у вуглеводах протягом усього періоду вагітності має в З— 3,5 разу перевищувати потребу в білках (300—400 г). Надзвичайно корисні вуглеводи, до складу яких входить рослинна клітковина: хліб з борошна грубого помолу, овочі, коренеплоди, фрукти. Кількість цукру (у вигляді рафінованого цукру, цукерок, кондитерських виробів, варення) не повинна перевищувати 40—50 г.

Під час вагітності вдвічі зростає потреба у вітамінах. У зимово-весняний період рекомендують проводити вітамінізацію продуктами, багатими на вітаміни, або вітамінними препаратами під контролем лікаря. Дуже важливо, щоб вагітна отримувана достатню кількість мінералів (кальцій, фосфор, калій, магній, натрій) і мікроелементів (залізо, кобальт, мідь, йод тощо), які містяться в продуктах харчування або входять до складу медичних препаратів.

Добова потреба в рідині становить 0,035 л на 1 кг маси тіла (при масі тіла 60 кг — 2,2 л). Більша частина рідини міститься в продуктах харчування, на “вільну” рідину (чай, молоко, компот, суп, соки) припадає 1—1,2 л.

В останні тижні вагітності, особливо при схильності до набряків, кількість “вільної” рідини доцільно обмежити до 0,6—0,8 л на добу.