Акушерство і гінекологія: У 2 кн. — Кн. 1: Акушерство
Харчування вагітних
Харчування вагітних має бути збалансованим (білки, незамінні амінокислоти, жири, ненасичені жирні кислоти, вітаміни та мінеральні речовини), диференційованим (залежно від маси тіла, зросту, характеру трудової діяльності, енерговитрат, терміну вагітності тощо).
У І триместрі рекомендують 4-разове харчування. Гостру їжу і приправи варто виключити. У другій половині вагітності доцільно перейти на 5—6-разове харчування. Часте і дробне харчування не перевантажує кишечник вагітної і сприяє кращому засвоєнню їжі Загальну калорійність добового раціону варто збільшити до 2300—3000 ккал. З 50 % білків тваринного походження в денному раціоні 25 % має припадати на м’ясо або рибу, 20 % — на молоко і кисломолочні продукти, 5 % — на яйця.
Наприкінці вагітності потрібно обмежити споживання м’ясних блюд до 2—3 разів на тиждень і виключити з раціону смажене м’ясо, рибні та м’ясні бульйони.
До раціону вагітної має входити 40 % рослинних жирів (соняшникова та оливкова олія), добова норма яких не повинна перевищувати 85 г.
Добова потреба у вуглеводах протягом усього періоду вагітності має в З— 3,5 разу перевищувати потребу в білках (300—400 г). Надзвичайно корисні вуглеводи, до складу яких входить рослинна клітковина: хліб з борошна грубого помолу, овочі, коренеплоди, фрукти. Кількість цукру (у вигляді рафінованого цукру, цукерок, кондитерських виробів, варення) не повинна перевищувати 40—50 г.
Під час вагітності вдвічі зростає потреба у вітамінах. У зимово-весняний період рекомендують проводити вітамінізацію продуктами, багатими на вітаміни, або вітамінними препаратами під контролем лікаря. Дуже важливо, щоб вагітна отримувана достатню кількість мінералів (кальцій, фосфор, калій, магній, натрій) і мікроелементів (залізо, кобальт, мідь, йод тощо), які містяться в продуктах харчування або входять до складу медичних препаратів.
Добова потреба в рідині становить 0,035 л на 1 кг маси тіла (при масі тіла 60 кг — 2,2 л). Більша частина рідини міститься в продуктах харчування, на “вільну” рідину (чай, молоко, компот, суп, соки) припадає 1—1,2 л.
В останні тижні вагітності, особливо при схильності до набряків, кількість “вільної” рідини доцільно обмежити до 0,6—0,8 л на добу.