Акушерство і гінекологія: У 2 кн. — Кн. 1: Акушерство

Спеціальне акушерське дослідження

Спеціальне акушерське дослідження включає:

1) діагностику вагітності в ранніх термінах; 2) діагностику вагітності в пізніх термінах; 3) сучасні методи оцінки внутрішньоутробного розвитку плода.

Діагностика вагітності в ранніх термінах

Різноманітні ознаки вагітності за їхньою діагностичною значущістю можна поділити на три групи: можливі, імовірні й достовірні.

До можливих ознак належать суб’єктивні відчуття вагітної і зміни в її організмі, що не стосуються внутрішніх статевих органів:

— слинотеча, вранішні нудота і блювання, зміна апетиту, відраза до певних продуктів харчування, “пристрасть” до гострої і кислої їжі, спотворення смакових відчуттів (бажання вживати крейду, глину та ін.), диспепсичні явища, відчуття тяжкості в надчеревній ділянці, закрепи;

— функціональні зміни нервової системи: дратівливість, загострення нюху, слуху, плаксивість, замкнутість;

— зміни обміну речовин: збільшення живота в об’ємі, пов’язане з відкладенням жиру в підшкірній жировій клітковині, пігментація сосків і навколососкових кружальців, білої лінії живота, поява пігментних плям на обличчі;

— рубці вагітності (striae gravidarum).

До Імовірних ознак належать об´єктивні зміни з боку статевих органів і грудних залоз. Ці ознаки, особливо в їхній сукупності, здебільшого свідчать про настання вагітності, однак іноді вони є проявами деяких гінекологічних захворювань. Імовірними ознаками вагітності прийнято вважати:

— припинення менструацій;

— зміни піхви, матки і грудних залоз;

— лабораторні реакції.

Затримка менструації є важливою ознакою, особливо в жінок з регулярним менструальним циклом, проте її не можна вважати абсолютним проявом вагітності. Значення цього симптому збільшується, якщо він поєднується з нагрубанням грудних залоз і появою в них молозива, ціанозом піхви, й особливо піхвової частини шийки матки, зі змінами розмірів, форми та консистенції матки,

З настанням вагітності та в міру її прогресування розміри матки змінюються. Причому кожному терміну вагітності відповідають певні її розміри.

Зміни форми матки визначають шляхом бімануального дослідження. Матка в невагітних зазвичай грушоподібної форми, дещо сплощена в передньозадньому розмірі. З настанням вагітності та в міру її розвитку форма матки зазнає змін. З 5—6-тижневого терміну матка набуває кулястої форми. Починаючи з 7—8 тиж. матка стає асиметричною: може випинатися один з її кутів, або з´являється різниця в товщині і розмірах лівої та правої поливини тіла, або формується гребенеподібне випинання на її передній стінці. Приблизно до 10-го тижня матка знову набуває кулястої, а до кінця вагітності — овоїдної форми.

Під час вагітності матка м’яка, розм’якшення більшою мірою виражене в ділянці її перешийка. Консистенція матки легко змінюється у відповідь на подразнення її в процесі дослідження: м’яка на початку пальпації, вона швидко стає щільною.

ґрунтуючись на різноманітних змінах форми й консистенції матки, багато авторів описали імовірні ознаки вагітності, які увійшли в практику акушерства під їхніми іменами (мал. 2). Виявляють ці ознаки шляхом бімануального дослідження.

Ознака Піскачека полягає в появі куполоподібного випинання в одному з кутів матки, що відповідає ділянці імплантації плодового яйця. Цей симптом може визначатися з 7-го по 12-й тиждень вагітності (мал 2, #).

Ознаку Геншера можна виявити в термін вагітності від 5 до 8 пек.: на передній поверхні матки пальпується поздовжньо розташоване гребенеподібне випинання, що не переходить ні на дно, ш на шийку матки, ні на задню її поверхню і за консистенцією не відрізняється від інших відділів матки (мал 2, б).

Ознака Снегірьови полягає в ущільненні м’якої вагітної матки під час її пальпації.

Ознака Горбіца—Гетара з´являється в ранній термін вагітності і полягає в тому, що внаслідок розм’якшення перешийка кінчики пальців обох рук під час бімануального дослідження легко зближуються (мал 2, а).

Ознака Геншера II також пов’язана з розм´якшенням перешийка, внаслідок чого матка під власною масою займає положення hyperanteflexio.

Ознака Гауса полягає в незначному зміщенні шийки матки в усіх напрямках, що не передається на тіло матки.

Ознаки вагітності

Мал. 2. Ознаки вагітності: а — Горвіда—Геґара; б — Гентера І; в — Піскачека

До достовірних ознак, які безсумнівно свідчать на користь вагітності, належать симптоми, які виявляють різними методами акушерського дослідження. Для встановлення достовірного діагнозу вагітності потрібно виявити:

— плід або частини його тіла;

— серцеві тони плода;

— рухову активність плода.