У повсякденній акушерській практиці термін вагітності визначають на підставі анамнестичних даних (затримка менструації, термін першого ворушіння плода) і результатів об´єктивного дослідження (розміри матки і плода).

Термін вагітності визначають, починаючи від першого дня останнього нормального менструального циклу в повних днях чи повних тижнях (наприклад, період між 280-ю і 286-ю добою від першого дня останнього нормального менструального циклу відповідає 40 тиж. вагітності).

Вагітність може настати тільки після овуляції, що при 28-денному циклі припадає на 12—16-й день менструального циклу, тому відраховувати термін вагітності за календарем потрібно через 2 тиж. після першого дня останньої менструації.

Визначати термін вагітності за датою першого ворушіння плода можна в другій половині. Відомо, що ворушіння плода жінки, які вперше завагітніли відчувають на 20-й тиждень, а жінки, які вже народжували, — з 18-го тижня вагітності.

Об’єктивне визначення терміну вагітності в 1 триместрі можливе при бімануальному дослідженні: матка в цей термін розташована в малому тазі. Найраніший термін, у якому вдається діагностувати вагітність за розмірами матки, — 5 тиж. До цього терміну матка дещо збільшується і набуває округлої форми. У терміні 8 тиж. розміри мотки відповідають розмірам середнього жіночого кулака або курячого яйця. У терміні 12 тиж. вагітності матка збільшується до розмірів чоловічого кулака. Її дно перебуває на рівні верхнього краю лобкового симфізу або дещо виступає над ним.

Після 12 тиж. збільшена матка пальпується через передню черевну стінку і термін вагітності прийнято визначати за висотою стояння дна матки над верхнім краєм лобка. Висоту стояння дна матки над лобком вимірюють сантиметровою стрічкою. У терміні 16 тиж дно матки визначається на 6 см вище від лобка і наближується до середини відстані між пупком і лобком. У терміні 20 тиж. дно матки перебуває на 12 см вище вщ лобка або на 4 см нижче пупка. У 24 тиж дно матки визначається приблизно на рівні пупка і віддалене від лобкового симфізу на 18—20 см. У 28 тиж. вагітності дно матки пальпується на 24—26 см вище лобка. У 32 тиж дно матки розташоване посередині між пупком і мечоподібним відростком, а висота стояння дна над лобком становить 28—30 см. У 36 тиж. дно матки визначається під мечоподібним відростком або на 34—36 см вище лобка. У 40 тиж. дно матки опускається і висота стояння дна матки, вимірювана сантиметровою стрічкою, становить 34—35 см (мал. 6).

Термін доношеної вагітності диференціюють від недоношене і (32 гиж.) не тільки за висотою стояння дна матки, а й за окружністю живота, формою пупка і діаметром голівки плода. У 32 тиж. вагітності окружність живота становить 80—85 см, пупок дещо згладжений, діаметр голівки плода — 9—10 см.

У жінок, які вперше завагітніли, і вагітних, які вже народжували, показники висоти стояння дна матки у разі доношеної вагітності різняться. Під час першої вагітності пружна передня черевна стінка чинить протидію матці і не дає їй відхилитися вперед. Підвищується внутрішньоматковий тиск, нижній сегмент матки сформований, голівка плода, що передлежить, виявляється притиснутою або навіть фіксованою до входу в таз малим сегментом матки. Дно матки опускається. Під час повторних вагітностей передня черевна стінка менш пружна і не чинить протидії збільшеній матці. Матка відхиляється вперед, розтягує передню черевну стінку. Тому дно матки розміщене нижче. Голівка, що передлежить, зберігає рухливість і локалізується над площиною входу в малий таз. Живіт випинається вперед і донизу.

Термін вагітності можна визначити за довжиною тіла плода (формули J.F. Ahlfeld, І.Ф. Жордачіа, МЛ. Сеульського).

Застосування методу ультразвукового сканування значно підвищує точність визначення терміну вагітності.