Акушерство і гінекологія: У 2 кн. — Кн. 1: Акушерство

Основні принципи ведення післяпологового періоду

Основні завдання післяпологового догляду за породіллею: забезпечити їй належні умови перебування, допомогти встановити оаннє і успішне грудне вигодовування, проконсультувати жінку щодо подальшого догляду за новонародженим і планування сім’ї після виписування.

Породіллю щодня спостерігають лікар і акушерка. У породіллі з’ясовують скарги, оцінюють загальний стан, вимірюють пульс, артеріальний тиск, температуру тіла (двічі на день), спостерігають за станом зовнішніх статевих органів, матки, грудних залоз, характером виділень і фізіологічних відправлень.

В умовах сучасного акушерського стаціонару рекомендоване сумісне перебування матері і новонародженого в одній палаті, що сприяє звиканню матері до дитини і є методом профілактики внутрішньолікарняного інфікування новонародженого. В умовах індивідуального загального догляду за породіллею під спостереженням акушерки рекомендована рання активізація породіль. При активному веденні післяпологового періоду здорові породіллі підводяться в першу добу після пологів, можуть виконувати гімнастичні вправи через добу після пологів, повинні суворо дотримувати правил особистої гігієни щодня. Раннє грудне вигодовування, правильне прикладання дитини до грудей, годування на вимоіу є крашим методом профілактики лактостазу, післяпологового маститу і тріщи н сосків.