Основні принципи післяпологового догляду:

Забезпечення доброго самопочуття породіллі та новонародженого. Для цього оцінюють стан породіллі, вимюююгь та реєструють температуру тіла, артеріальний тиск, визначають характер і час готу пульсу. Звертають увагу на стан грудних залоз: визначають їх форму, можливе нагрубання. стан сосків, наявність тріщин.

Забезпечують постійний конгроль за післяпологовими виділеннями (лохія- ми) та інволюцією матки протягом перших двох годин проводять кожні 15 хв, протягом третьої години — кожні 30 хв, протягом насту пних трьох годин — кожні 60 хв, протягом подальшого перебування в післяпологовому відділенні — один раз на добу. Заохочують породіллю до виконання післяпологової гімнастики.

  1. Підтримка раннього грудного вигодовування. Контакт “шкіра до шкіри” та раннє прикладання новонародженого до грудей, цілодобове спільне перебування матері та новонаооджепого, заохочення породіллі вибрати найкомфортні- ше положення під час грудного вигодування як для неї самої, так і дія новонародженого сприяють тривалому та успішному вигодуванню. Це забезпечує емоційний контакт між породіллею та новонародженим, дає їй змогу висловлювати свої материнські почуття, а також захищає новонародженою від інфекцій.
  2. Підтримання в породіллі відчуття впевненості у власних силах. Надання породіллі точної та вичерпної інформації протягом усього післяпологового періоду про її стан та новонародженого, навчання навичкам якісного догляду та спостереження за дитиною підвищать відчуття впевненості в собі, а гакож дадуть змогу в разі потреби своєчасно звернутися за медичною допомогою.
  3. Проведення консультування з питань планування сім’ї та догляду за дитиною після виписування. Породіллю зі стаціонару виписують після об’єктивної опінки її стану (відсутність скарг, стабільні показники гемодинаміки, відсутність кровотечі, відсутність ознак інфікування), після оволодіння навичками догляду та спостереження за дитиною, після консультування з питань вигодовування новонародженого, післяпологової контрацепції та основних заірозливих симптомів післяпологового періоду.

До загрозливих симптомів у післяпологовий період з боку породіллі належать:

— піхвові кровотечі (використання 2—3 прокладок протягом 30 хв);

— підвищення температури тіла;

— утруднення дихання;

— біль у животі;

— біпь у грудних залозах і сосках;

— біль у промежині;

— нетримання сечі, біль/утруднення при сечовиділенні;

— гнійні/з неприємним запахом виділення з піхви.

Загрозливі стани у новонародженого, при яких потрібна допомога:

— погано смокче;

— млявість або збудлив-сть;

— виникнення судом;

— - порушення дихання;

— гіпертермія, або гіпотермія;

— набряк, гіперемія або нагноювання пупкової ранки;

— блювання або діарея.

Ніші не доведено необхідність рутинного УЗД органів малого таза жінок в післяпологовому перюді.

Якщо відхилень від фізіологічного перебігу післяпологового періоду немає, породіллю з новонародженим виписують на 3-ю добу.