Акушерство і гінекологія: У 2 кн. — Кн. 1: Акушерство

Ведення багатоплідної вагітності

Основним методом ведення багатоплідної вагітності є рання діагностика багатоплідності, шо дає змогу вчасно розробити адекватну тактику запобігання виникненню ускладнень.

Вагітній рекомендують повноцінне збалансоване харчування. З огляду на підвищену частоту розвитку анемії доцільно призначити залізо і фолієву кислоту.

Найпоширенішим ускладненням багатоплідної вагітності є її невиношування. У зв’язку з цим сам факт багатоплідності диктує потребу у вжитті лікувально-профілактичних заходів з ранніх термінів гестації На початку III триместру у терміні ЗО—32 тиж., щоб запобігти передчасним пологам, призначають p-адреномі метики (гініпрал) у комбінації з кортикостероїдами (дексаметазон) для профілактики респіраторного дистрес-синдрому новонароджених.

Особливу увагу звертають на функцію серцево-судинної системи, нирок і можливий розвиток пізнього гестозу, контролюють показники коагулограми і кількість тромбицитів.

У разі неускладненого перебігу вагітності госпіталізацію здійснюють за 2—3 тиж до передбачуваного терміну пологів (34—35 тиж.). Розродження доцільно проводити в терміні 37 тиж.

При багатоплідності часто спостерігають синдром фетоплацентарної недостатності. Тому у жінок з багатоплідною вагітністю в терміні понад 32 тиж. потрібно ретельно контролювати стан фетоплацентарного комплексу шляхом проведення динамічного ультразвукового сканування (кожні 10 днів), доппльрографії і КТГ.

У разі виникнення потреби у проведенні амніоцентезу (діагностика гемолітичної хвороби, аномалій розвитку, визначення рівня сурфакганту тощо) навколоплідні води одержують з кожного амніотичного мішка під УЗ-контролем.