Діагноз передньоголовного передлежання встановлюють методом піхвового дослідження, при якому вдається пропальпувати мале і велике тім´ячки, причому велике тім’ячко локалізується нижче малого. Ці ознаки є основними при диференціальній діагностиці передньоголовного передлежання і заднього виду потиличного передлежання, при якому, як правило, вдається пропальпувати тільки одне тім’ячко — мале. Велике тім’ячко або зовсім недосяжне, або ледве досяжне (розташоване надто високо).

Перший момент — розгинання голівки (незначне) — відбувається в площині входу в малий таз. При цьому голівка вставляється частинами стрілового і лобового швів у поперечний розмір площини входу в малий таз.

Провідного точкою є велике тім’ячко, орієнтиром — стріловий шов.

Другий момент — внутрішній поворот голівки в місці переходу широкої частини порожнини малого таза у вузьку; завершується на тазовому дні, При цьому голівка стріловим швом вставляється в косий розмір площини широкої частини малого таза відповідної позиції, а потім на тазовому дні — у прямий розмір площини виходу з малого таза. Утворюється перша точка фіксації (гіпомохліон) — між нижнім краєм симфізу і надпереніссям.

Третій момент — згинання голівки. Починається її врізування. Навколо точки фіксації, що утворилася, відбувається згинання голівки. Першими із соромітної щілини виходять велике тім’ячко і тім’яні кістки. У процесі згинання народжуються тім’яні горби.

Згинання триває доти, доки потиличний горб не зафіксується на крижово-куприковому суглобі і не утвориться друга точка фіксації — між потиличним горбом і крижово-куприковим суглобом.

Четвертий момент — розгинання голівки. Навколо точки фіксації, що утворилася, відбувається розгинання голівки, при цьому народжуються обличчя і підборіддя.

П’ятий момент — внутрішній поворот плечей і зовнішній поворот голівки. Плечовий пояс із поперечною розміру площини входу в малий таз через косий розмір, протилежний позиції, поступово повертаючись, переходить у прямий розмір площини виходу з малого таза, при цьому голівка робить зовнішній поворот. Переднє плече починає народжуватися з-під лобка. На межі між верхньою і середньою третинами переднього плеча і нижнім краєм симфізу утворюється точка фіксації, навколо якої відбувається бічне згинання тулуба в грудному відділі і народжується заднє плече, потім — переднє плече і весь тулуб.

Голівка при передньоголовному передлежанні прорізується прямим розміром (diametr ftontooccipitalis), який проходить від потиличного горба до надперенісся і становить 12 см. Окружність, що відповідає прямому розміру (circum- ferentia frontooccipitalis), становить 34 см. Голівка за конфігурацією брахіцефалічнв, за формою — вежоподібна, на вигляд — стиснена в передньозадньому розмірі.

При передньоголовному передлежанні другий період пологів затяжний, що може призвести до послаблення пологової діяльності. Виникає небезпека розвитку дистрессиндрому або травмування плода, а також материнського травматизму (розрив шийки матки, промежини).

У сучасному акушерстві передньоголовне передлежання при доношеній вагітності вважають відносним показанням до кесаревого розтину.