Акушерство і гінекологія: У 2 кн. — Кн. 1: Акушерство

Класифікація тазових передлежань

Насамперед варто зазначити, що позицію і вид плода при тазових передлежаннях визначають так само, як і при головних передлежаннях — за спинкою.

Види тазових передлежань:

1. Сідничне передлежанння:
1. Неповне сідничне передлежання (чисто сідничне);

2 Повне сідничне передлежання (змішане сідничне).

2. Ножне передлежання:

а) повне (передлежать обидві ніжки);

б) неповне (передлежить одна ніжка).

3. Колінне передлежання (повне, неповне). Колінні передлежання — явище вкрай рідкісне.

Найсприятливішим щодо прогнозу варіантом тазових передлежань є сідничні передлежання, тому що тазова частина має найбільшу окружність, що сприяє оптимальній підготовці пологових шляхів до народження голівки.

Біомеханізм пологів при тазових передлежаннях відбувається в гри етапи, кожний з яких складається з двох моментів.

Етапи пологів:

— народження тазового пояса;

— народження плечового пояса;

— народження голівки.

Між першим і другим етапом виділяють проміжний етап — народження плода від пупкового кільця до нижнього кута лопаток, що має практичне значення при ручному прийомі дія витягання рук і голівки при тазових передлежаннях.

Перший етап — народження тазового пояса. Перший момент — внутрішній поворот сідниць. Орієнтиром є міжвертлюгова лінія, провідною точкою — передня сідниця. Виконуючи внутрішній поворот при переході із широкої частини порожніти малого таза у вузьку, сідниці міжвертлюговою лінією з відповідного до позиції косого розміру переходять у прямий розмір площини виходу з малого таза. Передня сідниця верхньою третиною клубової кістки фіксується під нижнім краєм лобкового симфйу. Другий момент — згинання тулуба в поперековому відділі. Навколо точки фіксації, що утворилася, відбувається згинання тулуба в попереково-крижовому відділі, народження задньої сідниці, потім — передньої і всього тазового пояса. Тулуб народжується в косому розмірі.

Другий етап — народження плечового пояса. Перший момент — внутрішній поворот плечей. Роблячи внутрішній поворот, плечі біакроміальною лінією проходять через той самий косий розмір, у якому проходили сідниці, і вставляються в прямий розмір площини виходу з малого таза. Переднє плече верхньою третиною плечової кістки фіксується до нижнього краю лобкового симфізу.

Другий момент — згинання тулуба в грудному відділі. Навколо точки фіксації, що утворилася, відбувається згинання хребта в грудному відділі, народжуються заднє плече і рука.

Третій етап — народження голівки. Перший момент — внутрішній поворот голівки. До моменту народження плечового пояса голівка стріловим швом перебуває в поперечному розмірі площини входу в малий таз. При внутрішньому повороті стріловий шов проходить через протилежний до позиції косий розмір і вставляється в прямий розмір площини виходу з малого таза. Потилична ямка фіксується під лобком.

Другий момент — згинання голівки. Навколо точки фіксації, що утворилася. відбувається згинання хребта в шийному відділі, першим народжується обличчя, потім — потилиця і вся голова.

Пологова пухлина при сідничних передлежаннях локалізується на передній сідниці, при ножних — на передній ніжці.

При сідничному передлежанні сідниці вставляються своїм поперечним розміром, що становить 9 см, і відповідною окружністю — 28 см. Голівка прорізується малим косим розміром, який становить 9,5 см, що відповідає розміру окружності 32 см (мал. 40).