Акушерство і гінекологія: У 2 кн. — Кн. 1: Акушерство

Діагностика тазових передлежань

Для діагностики тазового передлежання використовують методи зовнішнього і внутрішнього акушерського дослідження. Під час зовнішнього акушерського дослідження при тазовому передлежанні визначають високе стояння дна матки, що не відповідає терміну вагітності. Над входом у малий таз визначають велику м’яку частину, що не балотує, у ділянці дна матки — кругла щільна частина (голівка), що балотує.

Серцебиття при тазовому передлежанні вислуховується вище від пупка праворуч або ліворуч залежно від позиці). При першій позиції — ліворуч, при другій — праворуч.

За наявності труднощів при встановленні діагнозу проводять УЗД, ЕКГ, ФКГ, амніоскопію.

Варто наголосити, що амніоскопічне виявлення меконію при тазовому передлежанні не завжди свідчить про дистрес-синдром плода. При тазових передлежаннях потрапляння меконію в навколоплідні води пояснюють механічним його вичавлюванням при вставленні сідниць у маний таз.

Піхвове дослідження — найінформативніший діагностичний метод під час пологів при значному розкритті маткового вічка, за умови вилиття, навколоплідних вод і достатнього вставлення частини, що передлежить.

Міжверттюгова лінія при тазовому передлежанні має таке саме значення, що й стріловий шов при головному.

Диференціальна діагностика тазових і головних передлежань, поперечного і косого положень плода особливо утруднена за наявності вираженої пологової пухлини. Під час проведення диференціальної діагностики важливо пам’ятати, що при введенні пальця у відхідник плода визначається куприк і відчувається опір м’яза — замикача прямої кишки, при введенні пальця у рот плода — рухлива нижня шелепа.

Важливо вміти розрізняти ніжку і ручку для встановлення діагнозу.

Ніжку розпізнають за такими ознаками:

— промацується п’ятковий горб з двома відростками;

— пальчики на ніжці коротші, ніж на ручці, великий палець не згинається і не відводиться.

Ознаки, за якими відрізняють ручку:

— пальчики довші, великий палець згинається та відводиться, при просуванні в бік ручки можна визначити пахвову ямку і ребра.