Загрозливий аборт

Клінічно загрозливий аборт характеризується: слабким ниючим болем унизу живота і (або) у крижовій ділянці; відчуттям тиснення на сечовий міхур, пряму кишку, піхву; іноді з’являються мізерні, темні кров’янисті виділення з піхви в дні передбачуваних менструацій або їх може не бути.

Об’єктивно: посилення скоротливої здатності матки, підвищення її тонусу; зниження базальної температури тіла в І триместр до 37 °С і нижче; розм’якшення, вкорочення шийки матки, іноді шийка матки може бути сформованою, зовнішнє вічко її закрите.

Ехографічними ознаками загрозливого аборту є: локальне стовщення міометрія у вигляді валика, що виступає в порожнину матки; деформація контурів плодового яйця; ділянки відшаоування хоріона або плаценти. Деякі ехографічні загальні ознаки за відсутності клінічних проявів самостійного значення не мають.

Аборт, що розпочався

Аборт, що розпочався, клінічно проявляється сильним болем унизу живота і в ділянці крижів; почастішанням сечовиділення, дефекації; появою кров’янистих виділень.

Об’єктивні ознаки: підвищення тонусу матки, її болючість, розміри матки відповідають терміну вагітності; зниження базальної температури; під час піхвового дослідження виявляють вкорочення шийки матки і незначне відкриття її зовнішнього вічка.

Ехографічними ознаками аборту, що розпочався, є: підвищення тонусу міометрія; часткове відшарування плодового яйця (плаценти); подальше вкорочення і відкриття шийки матки.

Аборт в ходу

Аборт в ходу супроводжується сильним переймоподібним болем унизу живота, рясними кров’янистими виділеннями. Під час бімануального обстеження цервікальний канал відкритий, плодове яйце частково в каналі шийки матки або в піхві.

Ехографічною ознакою є повне або майже повне відшарування плодового яйця (до 12 тиж.); наявність ділянки відшарування плаценти (після 12 тиж.).

Аборт неповний і повний

Якщо частина плодового яйця вийшла з матки, а в порожнині матки виявляють його залишки, такий аборт називають неповним. Провідним симптомом цього етапу переривання вагітності є кровотеча різного ступеня вираженості — від незначної до масивної, що призводить до розвитку геморагічного шоку.

При повному аборті плодове яйце повністю відривається від стінки матки, в її порожнині можуть залишатися лише рештки децидуальної оболонки. Подібна форма аборту надзвичайно рідкісна і діагностують її зазвичай наприкінці II триместру вагітності.

Аборт, що не відбувся

Припиняється розвиток вагітності із затримкою плодових тканин у матці. Вагітна скаржиться на зникнення суб’єктивних ознак вагітності, підвищення температури тіла, іноді на появу кров’янистих виділень з матки. Під час бімануального обстеження розміри матки не відповідають терміну гесгації, шийка матки сформована, зовнішнє вічко закрите. Для діагностики припинення розвитку ембріона (плода) використовують УЗД, кольпоцитологічне, гормональне і клінічне дослідження в динаміці. У разі підтвердження діагнозу варто терміново провести евакуацію ембріональних (плодових) тканин з порожнини матки. Потрібно враховувати те, що перебування їх у порожніш і матки протягом 4 тиж. і довше підвищує ризик коагулопатичних ускладнень, у зв´язку з чим варто бути готовим до усунення можливої кровотечі (визначити групу крові, резус-фактор, коагулограму). Індукцію скоротливої діяльності матки під час вагітності, що не розвивається, у II триместрі здійснюють із застосуванням препаратів простагландинів (мізо простол) або утеротонічних засобів (окситоцин).

Клінічна картина істміко-цервікальної недостатності мато виражена. Біль часто відсутній, є тільки відчуття тяжкості і тиснення внизу живота і па пряму кишку. Під час обстеження за допомогою дзеркал видно пролабований плодовий міхур із зовнішнього вічка матки. У разі подальшого відшарування плодового яйця з’являються сукровичні виділення, розривається навколоплідний міхур, народжуються плід, плацента. Больові відчуття помірні. Переривання вагітності при істміко-цервікальній недостатності відбувається найчастіше в термін 16—24 тиж